AVUKAT OLMAK İÇİN

Hukuk okumak isteyenlerin  felsefe, mantık ve sosyolojiye ilgi duymaları, analitik düşünme, sağlam bir mantık, sezi ve ikna gücüne sahip, sabırlı ve anlayışlı olmaları gerekir.
Hukuk okuyup avukat olmak isteyenlerde ise olması gereken bazı özellikler şunlardır:
1- İyi bir avukat olmak için teorik yönden güçlü olmak, yani kanunları, yorumları, içtihatları iyi bilmek ve araştırmacı olmak gerekir.
2– İyi bir avukat  olabilmek için teorinin yanında pratik olarak da güçlü olmak gereklidir ki; duruşmada karşı tarafın sunduğu bir iddiaya karşı anında ve tereddüt etmeden cevap verebilmelidir.
3– Avukatlık size tanınan az bir zamanda az sözle çok şey anlatma sanatıdır. Bu açıdan iyi bir avukat hitabet sanatını iyi bilmeli, kısa sürede kısa cümlelerle çok şey anlatmalı ve duruşma anında düz cümleler kurmak yerine vurgulamak istediği noktaları hakimin, mahkeme heyetinin yahut karşı tarafın dikkatini çekecek kelime ya da mimiklerle süslemelidir.
4– Avukatlık serbest meslek olduğundan, iyi bir avukat hukuk bilgisinin yanı sıra aynı zamanda bu bilgisini pazarlayabilen, bu bilgiyi sunma becerisi gösteren kişidir.
5-Avukatlık aynı zamanda insan ilişkilerinde de başarılı olma sanatıdır. Bu açıdan iyi bir avukat etkileyici, ikna edici olmalı ve medeni cesaretinin de üst düzey olması gerekir…
SONUÇ:
Başarılı bir avukat’in zamanla oluşan müvekkil portföyü  “mesleğin gerektirdiği bilgi-disiplin ve sorumluluğun yanında, avukatın iş bağlayabilme-iş bitirebilme yeteneği, sosyal ilişkilerindeki başarısıyla, sorunlara kısa sürede doğru çözümleri bulabilmesi, konuşma ve yazma şekli, giyim-kuşamı ve hatta hayat tarzıyla” şekillenir.
SON SÖZ:
Her iyi hukukçu iyi bir avukat değildir ama her iyi avukat aynı zamanda iyi bir hukukçudur.
DERLEME

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s